Przyczepa miarą sukcesu ! Na co zwrócić uwagę?

Przyczepa miarą sukcesu

Zainteresowanie gastronomią w Polsce nieustannie rośnie. Zaobserwować przy tym można również wzrost kompetencji i świadomości osób oferujących usługi gastronomiczne. Lepsza jakość, bardzo urozmaicony asortyment, a do tego także rosnąca świadomość potrzeb klientów przełożyć się mogą na sukces. Tym, którzy chcieliby założyć świetnie prosperujący biznes na kółkach podpowiemy, jaki wybór przyczep gastronomicznych obecnie znaleźć można na rynku.

Rozmiar ma znaczenie

W ofercie naszej firmy znaleźć można przyczepy w zróżnicowanej wielkości, kształtującej się od 2 metrów, do nawet 6 metrów długości. Ostateczny wybór gabarytów przyczepy pozostawiamy oczywiście klientowi, jednak warto wiedzieć, że najpopularniejszymi, uznawanymi za standardowe, pozostają przyczepy o długościach: 3 metrów, 3.5 metrów oraz 4 metrów.

Tym, którzy już teraz czują się zagubieni w możliwościach wielkościowych przyczep, polecamy te o najbardziej optymalnych wymiarach:

-3,5 m dlugości x 2,1 m x 2.3  lub 4 m dlugości x 2,1 m x 2.3

Dlaczego takie właśnie? Tu odpowiedź może być tylko jedna – zarówno 3,5 m, jak i 4 m długości przyczepy pozwolą na umieszczenie w niej wszystkich niezbędnych sprzętów do rozpoczęcia przygody z rynkiem gastronomicznym. Tu jednak nie bez znaczenia jest również lokalizacja. Już podczas zakupu powinniśmy wiedzieć, w jakim miejscu głównie stać ma nasza przyczepa – mając tę wiedzę będziemy mieć pewność, że zajmiemy odpowiednią dużą powierzchnię i będziemy mogli ją maksymalnie wykorzystać.

Myśląc o zakupie przyczepy gastronomicznej warto wiedzieć także, że zgodnie z przepisami zatwierdzonymi przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, przyczepy w Polsce mają mieć przynajmniej 220 cm wysokości w środku, a ich wewnętrzne poszycie powinno posiadać jak najmniejszą liczbę załamań czy łączeń oraz nie posiadać nitów. I właśnie my, w oparciu o najnowocześniejsze technologie i wiedzę branżową, bazując na doświadczeniu, produkujemy przyczepy gastronomiczne techniką beznitową na bazie lekkiego laminatu, oferując naszym klientom dostęp do gładkiej i łatwej do utrzymania w pożądanej czystości, powierzchni.

Estetyka przyciąga

Planując zakup przyczepy gastronomicznej nie można zapomnieć i o jej wyglądzie. Co z tego bowiem, że będzie nowa, jeśli swoim designem nie przyciągnie zainteresowania klienta? Nowoczesne rozwiązania branżowe współcześnie pozwalają na stworzenie czegoś absolutnie unikatowego, w zupełności nie przypominającego przyczepy. W naszej firmie specjalizujemy się w tym właśnie, by uczynić ją maksymalnie atrakcyjną dla oka. Nasze przyczepy mają zabudowane koła, które nie są widoczne dla klientów. Równie efektownie prezentują się ich dachy, w całości zabudowane, przypominające swoim wyglądem attykę. Co ważne, nasi klienci współpracując z nami mają także możliwość zamówienia specjalnej folii, którą przyczepa zostanie obklejona w całości. Co to oznacza? Budowanie marki i jej potęgi możliwe będzie więc na każdym centymetrze kwadratowym powierzchni, a przyczepa sama w sobie będzie doskonałą, pełnowymiarową powierzchnią reklamową.

Okno podawcze wizytówką przyczepy

Na popularność i sukces przyczepy gastronomicznej składa się wiele czynników. Wśród nich jednym z najważniejszych pozostaje właściwie wyeksponowane okno podawcze, stanowiące 90 % sukcesu biznesowego. Jakie powinno być to idealne? Oczywiście możliwie jak największe – najlepiej na całą długość przyczepy. Tak, by klient zainteresowany ofertą zakupu mógł w pełni uczestniczyć w procesie przygotowywania dania i wiedzieć, że zostanie obsłużony na najwyższym poziomie przy użyciu najwyższej klasy produktów spożywczych i pełni profesjonalizmu osoby sprzedającej. Tu podkreślić należy, że sprzedaż usług gastronomicznych zaczyna się już w momencie, gdy klient trafi do kolejki oczekujących na realizację zamówienia.

Przyczepa atrakcyjna dla klienta

Z myślą o otwarciu biznesu gastronomicznego na kółkach, gruntownej analizie warto poddać miejsce, gdzie staniemy z naszymi usługami. Ważne, by w ciągu komunikacyjnym pojawiało się wiele osób i ruch ten był spory niezależnie od pory dnia. Przyczepa gastronomiczna nie musi być standardowa – zainteresować się też można przyczepami wyposażonymi w dodatkową klapę boczną. Tam właśnie mogłoby być odbierane zamówienie złożone przy klapie przedniej. Możliwości jest wiele, w ofercie znaleźć można także przyczepy z 3, a nawet 4 klapami – wystarczy o nie zapytać, opowiedzieć o własnej wizji, a wszystko dostosujemy do indywidualnych potrzeb. Bo u nas, tak jak u przedsiębiorców prowadzących biznes w przyczepach gastronomicznych – NAJWAŻNIEJSZY jest KLIENT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *