Street Food w Polsce dawniej a obecnie

Sztuka jedzenia poza domem na stałe gości w życiu coraz większej ilości ludzi. I o ile jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu, spożywanie posiłków poza domem było raczej zbędnym luksusem, dziś sztuka ta przeradza się w swego rodzaju kulturę i nie musi wcale decydować o tym, że ktoś nie posiada zdolności kulinarnych.

Festiwale Street Food na mapie Polski – kiedyś, a obecnie

Lata 90-te w Polsce to czas bazarów, kwitnącego handlu ulicznego i uznawanych dziś za szpecące budek gastronomicznych niekoniecznie na kółkach. To zamawiając w nich właśnie przegryźć można było szybko coś ciepłego nie dbając zupełnie o jakość posiłku. Wówczas liczyła się przede wszystkim szybkość zaspokojenia głodu.
Dziś eleganckie przyczepy gastronomiczne stają się prawdziwą chlubą właścicieli i miast, w których się pojawiają. Co ważne, prezentują sobą wysoką jakość –podawane z nich posiłki są nie tylko smaczne i zdrowe, ale również przyrządzane z dbałością o najwyższą jakość obsługi gastronomicznej. Oznacza to tyle, że właśnie w takiej przyczepie skompletować dziś można prawdziwie profesjonalny wystrój, którego nie powstydziłaby się najlepsza restauracja w Polsce.
W wielu miastach i miejscowościach organizuje się specjalne eventy i wydarzenia oraz akcje promocyjne, powiązane także z akcjami marketingowymi. Głównym celem tego rodzaju działalności jest promowanie nie tylko określonych miejsc, ale również nowej i cieszącej się dużym uznaniem kultury jedzenia z mobilnych restauracji. Współcześnie bowiem w mobilności zaklęty jest przepis na sukces.

Pomysł na biznes? Na kółkach!

Gastronomia w Polsce utożsamiana jest z branżą cieszącą się nieustającą popularnością. Dziś możliwość zaistnienia na kulinarnej mapie danego miasta ma niemal każdy odważny – wystarczy fajny pomysł, wybór odpowiedniej przyczepy gastronomicznej czy kiosku oraz odrobina szczęścia. Bo to przydaje się w każdej dziedzinie życia.

I choć niektórzy twierdzą, że ich podstawowym i głównym ograniczeniem w realizacji marzeń są fundusze, mamy dobrą wiadomość. Koszt zakupu profesjonalnej, nowoczesnej i w pełni odpowiadającej aktualnym standardom przyczepy gastronomicznej zaczyna się już od 15 – 20 tysięcy złotych. Tym samym z całą pewnością stwierdzić można, że niskie koszta rozpoczęcia działalności działać mogą jedynie na korzyść przedsiębiorcy.

Zróżnicowany asortyment wedle upodobań

Tym, którzy wciąż nie potrafią przekonać się do zainwestowania w przyczepę gastronomiczną chcemy przekazać, że biznes prowadzony na kółkach wcale nie wiąże się tylko ze sprzedażą kultowych kebabów, frytek czy hamburgerów. Dziś dużą popularnością cieszą się rozmaitych rodzajów lody, gofry czy słodkie przekąski (im bardziej oryginalne i nietypowe, tym lepiej) czy specjały mało znanej lub wyjątkowo cenionej kuchni. Stąd też przedsiębiorca może indywidualnie zdecydować, czy wybierze coś bardzo oryginalnego i tym samym umiejętnie zainwestuje w niszę rynkową, czy wybierze coś popularnego, ale tradycyjne receptury wzbogaci o jakiś niepowtarzalny dodatek.

Korzyści z biznesu gastronomicznego płynące

Rozważając zakup przyczepy gastronomicznej i myśląc o tym, by właśnie z tego rodzaju przestrzenią sprzedażową związać swoją przyszłość zawodową, warto zwrócić uwagę na to, że zakup mobilnej firmy gastronomicznej nie wiąże się z horrendalnie drogim zakupem lokalu usługowego czy też nie ogranicza nas jedynie do jednego adresu. Nie dość więc, że nie ma konieczności zaciągania kredytu, jak też nie ma obowiązku regularnego opłacania długoterminowego czynszu, nasz biznes już na samym starcie skazany jest niemal na sukces.
Co ważne, ograniczenia kosztów związanych z wyposażeniem lokalu również są duże – przyszły przedsiębiorca nie ma obowiązku zakupu stolików, krzeseł, odpowiedniego ich rozmieszczania według planu zaakceptowanego przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
Wielość możliwości biznesowych stoi przed przedsiębiorcą otworem – wystarczy tylko podjąć choć jeden krok, by zaufać szczęściu i stworzyć własne miejsce pracy – na kółkach oczywiście!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *