Przyczepa rozłożona na części 1-sze…

Przyczepa gastronomiczna od strony technicznej

Zakup odpowiedniej przyczepy dedykowanej inwestycji w rozwój biznesu na kółkach nie może być przypadkowy. Rzetelna wiedza branżowa, fachowe doradztwo i możliwie jak najbardziej profesjonalne możliwości oferowane przez sprzęt gwarantują więcej, niż połowę sukcesu w branży gastronomicznej. A jest o co powalczyć!

Zacznijmy od osi

Dosyć duże gabaryty przyczepy gastronomicznej osadzone być powinny na nieinwazyjnej i maksymalnie bezpiecznej osi. Tu warto zaznaczyć, że wybór właściwej osi porównywalny jest do serca przyczepy. Jedynie rzetelna oś, optymalnie dopasowana do ciężaru sprzętu, pozwoli na całkowicie bezpieczne jego użytkowanie. A jak wybrać tę właściwą? Wystarczy wiedzieć, ile waży nasza przyczepa – przyjmijmy, że jej ciężar to 500 kg. Do tego doliczyć należy wagę wyposażenia przyczepy – mebli, zlewów i innych akcesoriów. Przy wyborze pojedynczej osi do 1200 kg, maksymalny ciężar przyczepy wraz z wyposażeniem nie może przekroczyć więc 1200 kg właśnie.

Oferowane w naszej firmie przyczepy wyposażone są w doskonałe osie firmy ALKO, stanowiące niezaprzeczalną gwarancję maksimum bezpieczeństwa.

Oś to nie wszystko

Gwarant bezpieczeństwa to jednak nie tylko solidna oś cenionego producenta. Wybierając przyczepę gastronomiczną warto spytać, czy jej rama jest ocynkowana oraz czy podpory stabilizujące wykonane są z materiałów najwyższej klasy. Zaznaczyć trzeba, że jedynie te najsolidniejsze podpory (sygnowane marką ALKO), nie tylko utrzymają cały ciężar przyczepy, ale również korzystnie wpłyną na jej stabilizację i zapewnią gwarancję nie wygięcia się całości konstrukcji

W jakiej sytuacji solidnie wykonane podpory sprawdzą się najlepiej?

Szczególnie wówczas, gdy przyczepa gastronomiczna zlokalizowana jest w jednym, stałym miejscu. To wtedy można odkręcić w niej koła i opuścić całość tak, by umieścić ciężar właściwy na podporach. Te zaś, umieszczone na odpowiedniej wysokości, pozwolą na dopasowanie wysokości okien podawczych do komfortowego użytkowania przez klientów.
Dlaczego zwracamy tak dużą uwagę na wybór właściwych podpór w przyczepie gastronomicznej? Nie bez powodu. Na rynku pełno jest produktów nie spełniających wymogów i stworzonych tak, że o wysokiej jakości wykonania można tylko pomarzyć. Naszym zdecydowanym faworytem są podpory produkowane przez ALKO – i te możemy polecić z czystym sumieniem. Ich wykonanie, materiały użyte do produkcji oraz sprawdzona i ceniona jakość sprawiają, że podpory wykorzystujemy także we własnej produkcji i wyposażaniu przyczep. Tu najwyższa klasa mówi sama za siebie.

Wybierając przyczepę gastronomiczną zwróćmy uwagę także na jeszcze jeden, ogromnie istotny komponent. Niech podłoga przyczepy będzie wykonana z materiału łatwego do mycia i antypoślizgowego – to wówczas zyskamy dostęp do przestrzeni w pełni bezpiecznej, sprzyjającej profesjonalnej obsłudze klienta i procesowi przygotowywania dań.

Środek prawdę Ci powie

Myśląc o zakupie przyczepy gastronomicznej nie możemy poszczycić się zazwyczaj wiedzą branżową. Nie wiemy, jakiego rodzaju meble warto wybrać do naszego biznesu na kółkach, nie orientujemy się w tym, co stanie się niezbędnym elementem wyposażenia naszej przyczepy. Nie znamy niuansów, wielość sprzętu przysporzyć może nam niejednokrotnie ból głowy. Dlaczego więc nie skorzystać z możliwości fachowego doradztwa i specjalistycznego wsparcia, oferowanego w naszej firmie www.mobileunit.eu ?

Doświadczenie i wiedza – to właśnie sprawia, że klienci ufają nam nie tylko podczas wyboru właściwej przyczepy, ale również w procesie jej wyposażenia. Gwarantem sukcesu, pełnej ergonomiczności i wygody użytkowania jest stosowna wiedza, którą posiadamy. Właśnie u nas poznać można tajniki optymalnego projektowania przestrzeni gastronomicznej w przyczepie, wyposażenia w meble, stoły robocze czy niezbędny sprzęt – ekspres do kawy, maszynę do lodów, frytkownice, opiekacze, gofrownice czy inne sprzęty. Tu nie chodzi tylko o ich rodzaj, ale równie ważne właściwe ustawienie – w procesie przygotowywania czy podawania potraw liczy się każdy centrymetr kwadratowy powierzchni i drogi gastronomiczne, które nie powinny stanowić wobec siebie wzajemnie jakichkolwiek przeszkód.

W razie pytań prosimy o kontakt; info@handelnakolach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *